YEŞİL YAPRAKLILAR (TÜBİTAK 4006)

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

01 Mart 2022 - 13 Mayıs 2022


Projenin Uygulandığı Yer:

Ahmet Fevzi Ortaokulu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Ahmet Fevzi Ortaokulu - Şavşat / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Canan Güngüt


Projenin Amacı:

Sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir yere sahip olan yeşil yapraklı sebzeleri daha uzun süre saklayabilmek ve erken bozulma ile oluşan israfın önüne geçmek için ne yapabiliriz? sorusuna cevap arayacağız.


Projenin Uygulama Adımları:

Çalışma ekibinin oluşturulması. Yeşil yapraklı sebzelerin geçmişten günümüze ne gibi yöntemlerle korunduğunun ve muhafaza edildiğinin araştırılması. Gözlem ve inceleme için hangi yeşil yapraklı sebzelerin kullanılacağına karar verilmesi. Saklama koşullarında oluşabilecek değişkenleri en aza indirmek içinuygulamada nelere dikkat edileceğine karar verilmesi. Çalışmayla ilgili gözlem ve inceleme periyotlarının belirlenmesi. Hipotez sonucu hakkında yakın çevrenin bilgilendirilmesi.


Projenin Maliyeti:

200,00 TL


Projenin Çıktıları:

BEKLENEN SONUÇ

Manav tezgahlarından alınarak, herhangi bir işlem uygulamadan poşet içerisinde ve buzdolabında korunan yeşil yapraklı sebzelerin çoğu zaman tam olarak tüketilemeden bozulduğu ve çöpe atıldığı görülür. Acaba satın aldığımız yeşillikleri bol su ile yıkayıp kuruladıktan sonra poşet içerisinde ve hava almayacak şekilde buzdolabında muhafaza edersek daha uzun süre koruyabilir miyiz? Yıkama-kurulama işleminden geçirerek hava almayacak şekilde poşetleyerek buzdolabında muhafaza etmeye çalıştıklarımıza oranla daha uzun süre bozulmadan koruyabileceğimizi düşünüyoruz. (Bu işlem  aynı zamanda yeşilliği yıkama üşengeçliği ile tüketim süresini uzatanlara da kolaylık sağlayacağından israf azaltılmış olacaktır). Sonuçlar düşündüğümüz gibi ise toplumda konuyla ilgili farkındalık yaratmak istiyoruz.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Ahmet Fevzi Ortaokulu - Şavşat / Artvin

Canan Güngüt

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image