SANATIN LEZZETİ - TASTE OF ART

news-details
Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

04 Ocak 2021 - 10 Haziran 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

e-Twinning Portalı


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Nurettin Çarmıklı Anadolu İmam Hatip Lisesi - Arhavi / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Nimet Tolu


Projenin Amacı:

Proje, beslenme konusunu iki açıdan incelemeyi amaçlamaktadır; insanlar için bir yaşam kaynağı ve sanatsal ilham kaynağı. Günümüzde modern ve çağdaş sanat alanında dahi yer bulan hatta bir sanat yapıtı olarak sadece tabakta sergilenmeyen mutfak sanatının, bir iletişim aracı olduğu gerçeğini anlatmayı amaçlamaktadır. Yemeğin yedinci bir sanat dalı olduğu gerçeğinin kabul edildiği yakın tarihimizde mutfak sanatları da sanatsal iletişim aracı olarak görülmektedir. Dünyamızı etkisi altına alan salgın hastalık döneminde sağlıklı yaşamın değerini, beslenmenin herkes için hayati bir konu olduğunu daha iyi anladık. Bireysel ve toplumsal olarak sıkıntılı günler yaşadığımızda ise hayata güzellik katan sanatın değerini fark ettiler. Vücudun besin ihtiyaçları, yetersiz beslenmenin tehlikeleri, beslenme şeklimizi etkileyen faktörler, farklı coğrafyalarda ve farklı kültürlerde beslenme alışkanlıkları sanatsal etkinlikler süreciyle incelenecektir.


Projenin Uygulama Adımları:

Ortak okullardan öğretmenler ile gerçekleştirilecek ilk webinar, öğretmenlerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda proje görevlerinin paylaşılması sürecini içerecektir. Proje planında yer alan görevler katılımcı öğretmenler tarafından gönüllülük esasına dayalı olarak paylaşılacaktır. Ortaklarımızla aylık TwinSpace toplantıları gerçekleştireceğiz. Öğrenci toplantıları da aylık olarak planlanacaktır. Öğrencilerimizin ve Öğretmenlerin toplantılara katılımı pandemi koşullarına uygun olarak online gerçekleştirilecektir. Proje amaçları farklı kültürlerin kaynaşmasını da içermektedir. Bu nedenler farklı okullar, farklı ülkeler arası karışık takımlar oluşturularak etkinlikler yürütülecektir. 


Projenin Çıktıları:

Proje herkese açık bir TwinSpace sayfası ile ilgililere proje sürecinde üretilen etkinliklerin sunulacağı açık bir kaynak olacaktır. Proje planına göre açılacak olan sosyal medya araçları da birer açık kaynak olarak ortaya çıkacaktır. Tüm ortaklar yerel ve ulusal medya aracılığı ile etkinlikleri paylaşarak yaygınlaştırma yapacaklardır. Proje sürecinde planlanan online veli toplantıları ve sergilerin yanı sıra afiş ve broşür çalışmaları yürütülecektir. “Uluslararası Restoran Menüsü” ve “Sağlıklı Masal” adlı ortak ürün çalışmaları da karışık ülke takımlarıyla ortaya çıkarılacaktır. Proje sonunda tüm katılımcı okullarda ortaklarla oluşturulan ürünleri sunmak amacıyla bir sergi düzenlenecektir. Her okul, proje ortaklarıyla paylaşmak ve projeyi yaygınlaştırmak amacıyla serginin fotoğraflarını ve videosunu çekerler. Diğer öğrencileri, öğretmenleri, idarecileri, müdürü, velileri, yerel yöneticileri vb. davet edecekleri online konferansta projelerini tanıtacaklardır.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Nurettin Çarmıklı Anadolu İmam Hatip Lisesi - Arhavi / Artvin

Nimet Tolu

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image