SAĞLIKLI BESLENELİM

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

17 Mart 2021 - 17 Haziran 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

Artvin Hopa Karadeniz Ortaokulu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Karadeniz Ortaokulu - Hopa / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Münevver Odabaşı


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Funda Erdem Gökçelik

Projenin Amacı:

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi de obezite hastalığıdır. Yiyeceklerin içerisindeki yüksek şeker oranı dengesiz kilo almaya davetiye çıkarmaktadır. Projenin amacı günlük hayatta çok sık olarak tükettiğimiz hazır gıdaların içerisinde bulunan şeker çeşitlerinin incelenerek insan sağlığı açısından oluşturabileceği tehditleri gözler önüne sermektir. Şekerin bilinçli tüketimi konusunda öğrencilerimizde farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.


Projenin Uygulama Adımları:

Besinlerdeki şeker iki önemli kaynaktan sağlanır. Biri doğal olarak besinden gelir (meyve ve süt şekeri gibi).Diğeri ise sonradan gıdalara eklenen şekerdir. Sonradan eklenen şekerler boş enerji kaynağıdırlar. Fazla tüketimi şişmanlığın temel nedenlerindendir. Karbonhidratların çoğu nişastalı ve tam taneli tahıl grubu besinlerden seçilmelidir. Şeker, satın aldığımız bir besinin etiketinde pek çok farklı isimle karşımıza çıkıyor! Bu nedenle dikkat etmek ve ürün etiketlerini iyi okumak gerekiyor. İşte o isimlerden bazıları: Kahverengi şeker, invert şeker, mısır şurubu, laktoz, desktroz, malt şurubu, fruktoz, maltoz, meyve suyu konsantresi, glukoz, sofra şekeri, fruktozlu mısır şurubu, sukroz, bal, şekerkamışı. Üstelik bu şekerleri yakabilmek çok da kolay değil. Örneğin 1 kase sütlaç 6 yemek kaşığı şekere denk gelirken, bunu yakabilmek için en az 40 dakika tempolu yürüyüş gerekiyor. Projemizde öğrenciler ile birlikte hazır olarak tükettiğimiz gıdaların içeriğindeki şeker çeşidi ve etkileri değerlendirilerek bu konu hakkında farkındalık oluşturulacaktır.


Projenin Çıktıları:

Proje tamamlandığı zaman öğrencilerimizde bu konu hakkında farkındalık oluşturabileceğimizi düşünmekteyiz. Bilinçsiz yapılan gıda tüketiminin yerini, etiketleri ve içeriği incelenerek yapılan alışverişlere bırakacağını tahmin ediyoruz. Öğrencilerin bu konu hakkında yapacakları paylaşımlar ile aile bireylerini de aydınlatmasını hedefliyoruz. Öğrencilerin hazır gıdalar içerisinde bulunan yapay şeker kaynakları yerine doğal şeker kaynaklarını tercih ederek beslenme alışkanlıklarını değiştirmelerini amaçlıyoruz. Bu proje sayesinde kek, pasta ve kurabiye gibi en çok tüketilen gıdaların yapımında kendi ev imkanları ile yapay şeker yerine bal, pekmez gibi doğal şeker kaynakları ile tatlandırma yaparak yeni tarifler keşfetmelerine olanak vermiş olacağız. Ayrıca sağlıklı tarifleri ile oluşturacakları çeşitli lezzetleri bir kitapta toplayarak projemizin günlük hayatta kullanımını da gerçekleştirmiş olacağız.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Karadeniz Ortaokulu - Hopa / Artvin

Münevver Odabaşı

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image