\"SOFRAMIZA BEREKET-İFTARDA BULUŞALIM\"

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

20 Mart 2023 - 20 Nisan 2023


Projenin Uygulandığı Yer:

Arhavi Atatürk Ortaokulu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Atatürk Ortaokulu - Arhavi / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Mushap Akçay


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Bora Duymuş, Şuayip Koparmal

proje Paydaşı Kişi / Kurumlar:

T.C. ARHAVİ KAYMAKAMLIĞI
image

Projenin Amacı:

● Ortaokul öğrencilerinin Ramazan Ayı’nın önemini kavrayarak, paylaşma-yardımlaşma ve misafirperverlik gibi toplumsal değerlerimiz konusunda farkındalık oluşturmak, bilinçlenmelerini sağlamak ● Arhavi ilçesinde eğitim görüp, evinden uzakta yatılı olarak, pansiyonlarda kalan öğrencilere, Arhavi’de yalnız olmadıklarını hissettirmek, sıcak bir aile ortamında iftar yapmalarını sağlamak. ● Ortaokul da eğitim görüp LGS sınavına hazırlanmakta olan öğrencilerin kazanmayı hedefledikleri Fen Lisesi’nin öğrencileri ile tanışıp kaynaşmalarını sağlamak, sınav bağlamında motivasyonlarını artırmak.


Projenin Uygulama Adımları:

        Bu projenin uygulanmasında gönüllük esastır. Proje faaliyetlerine yönelik okul, öğretmenler, öğrenciler ve veliler gönüllü olanlardan tercih edilmelidir.

         “SOFRAMIZA BEREKET: İFTAR’DA BULUŞALIM” projesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara duyurulacaktır.(Atatürk Ortaokulu, Arhavi  E. K. Fen Lisesi)

        Her okul Proje kapsamında irtibat ve çalışmaları organize edecek 3 öğretmen , 3 öğrenci ve 1 Veli’den oluşacak bir Proje Yürütme Komisyonu belirleyecektir.

        Okul Yönetimi; öğretmenleri, öğrenci ve velileri, proje hakkında bilgilendirecektir.

        Öncelikle Proje Yürütme Komisyonu tarafından okullarda bulunan öğrencilerin ve velilerin-öğretmenlerin gönüllülük esasına göre müracaatları alınacaktır.

        Müracaatlarda aranacak en önemli şart evde aile ortamının bulunması ve misafir öğrencinin evde ağırlanmasıdır. (Anne-Baba-Öğrenci mutlaka evde bulunacak ve iftar yemeği evde yenilecek )

        Atatürk Ortaokulu belirlenen veli ve öğretmenlerinin listesini hazırlayacak, misafir edilecek öğrencilerin Okul idarelerine bildirerek gönüllülük esasına göre davete katılacak öğrencilerin listesini temin edecektir.

        Misafir edilecek pansiyon öğrencilerine,  gerekli duyuruların yapılması, izin işlemleri ve etkinlik saatinde öğrencilerin ev sahiplerine teslim edilmesi Pansiyon okulunun sorumluluğunda olacaktır. 

        Temin edilen liste üzerinden misafir eden ve misafir edilen tarafların uygun şekilde (sayı,kız-erkek vs.) dağıtımını yaparak nihai listenin onayını ilgili makamdan alacaktır.

        Ayrıca misafir ağırlamak üzere müracaat eden veli ya da öğretmen, misafir edilecek öğrencinin ulaşımından sorumlu olduğundan uygun araç sağlamak ve pansiyona giriş-çıkış saatlerine dikkat etmek konusunda taahhüt verecektir. (BKZ. EK-1)

        Atatürk Ortaokulu tarafından belirlenen ev sahipleri belirlenen misafir öğrencilerden en fazla 4 kişiyi belirlenen gün dâhilinde iftar yemeğinde ağırlayacaktır.

        Ev sahibi; belirlenen günde iftar saatinden en az 30 dakika önce  (mesafeye göre 1.saati geçmemek üzere erken de olabilir) listede kendisi için belirlenen  misafir öğrenciyi-öğrencileri Pansiyondan imza ile teslim alacak , bu esnada pansiyonda görevli bulunan sorumlu kişiye de gerekli bilgiyi verecektir.

        Öğrenci uygun ulaşım aracı ile alındıktan sonra iftar yemeği bitiminde -yine aynı şekilde  ev sahibi tarafından güvenli bir şekilde- giriş çıkış saatlerine dikkat ederek, öğrenciyi imza karşılığında pansiyona teslim edecektir.

        Öğrencinin misafir edilme süresi, ilgili pansiyonun giriş çıkış saatleri ve okul idarelerinin alacağı kararlara göre değişmek üzere (pansiyondan alış ve pansiyona teslim arasındaki süre ) 3. Saatten fazla olamaz.

Proje bitiminde Atatürk Ortaokulu tarafından ilgili paydaşlardan alınan görüşler doğrultusunda proje raporları hazırlanacak ve uygulama sonuçları değerlendirilecektir.


Projenin Çıktıları:

Bu projeyle; Atatürk Orta Okulu öğrencileri arasında “Paylaşma ve Yardımlaşma Duygusu ile Misafirperverlik” gibi değerler konusuna farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca farklı yerlerden gelerek ilçemizde yatılı olarak eğitim gören öğrencilerin kendilerini yalnız hissetmemeleri sağlanarak Arhavi ilçesi ile olan sosyal bağlarını güçlendirmek,  Okul-Veli- Öğrenci işbirliği ile yapılan faaliyetlerin eğitim öğretime olan katkılarından faydalanmak hedeflenmiştir.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Atatürk Ortaokulu - Arhavi / Artvin

Mushap Akçay

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image