KİTAPLARLA KURULAN DÜNYAM

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

07 Nisan 2021 - 07 Nisan 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

Okul


Projeyi Düzenleyen Kurum:

15 Temmuz Şehitler Ortaokulu - Borçka / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Bahar Yamaner


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Resul Varelci

Projenin Amacı:

PROJE ÇALIŞMA UYGULAMA EKİBİ :Tüm Öğretmenler NEDEN 20 DK Okula geldiği her gün 20 dk kitap okuyan öğrenci 180 günde 3600 dk veya ortalama 720000 bin kelime okumuş olacaktır PROJE BAŞLAMA TARİHİ :12/10/2020 PROJENİN SÜRESİ :Süresiz PROJE NEDEN UYGULANIYOR : 1-Türkiye\'de okuma oranı çok düşük 2-Gençler neredeyse hiç okumuyor 3-Nüfusa göre kitap okuma oranımız (binde bir) 4-Ülkemizde ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235.sırada yer alıyor Bu sonuçlara duyarsız kalmak biz eğitim çalışanları için kabullenir bir durum değildir. Bilgi için okumak kaçınılmazdır. PROJENİN AMAÇLARI Öğrencilerimize okuma alışkanlığı sağlayarak okuyan, düşünen, düşündüğünü güzel Türçey\'le ifade eden, yorum yapabilen sorgulayan, tartışan, güzellik ve estetik duyguları gelişmiş, kültürlü bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacındayız.İlkokul ve ortaokulda okuyan öğrencilerimiz idareci ve öğretmenlerimiz arasında okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak, düşünce ve donanımlarını zenginleştirmek hayal kurmalarını ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır. PROJENİN ÖZETİ Öğrencilerimiz ve tüm personelin katılımıyla her gün dönüşümlü kitap okuma etkinlikleri düzenlenecek ve anlayan gelecek kuşaklar için okumayı bir yaşam kültürü haline getiren bir okul modeli oluşturulması sağlanacaktır. Her hafta kitap okuma zaman çizelgesi hazırlanacak, panolardan ve okul web sayfasından ilan edilecektir. Aşağıda belirtilen etkinlikler yapılacak zamanla yeni etkinliklerle proje canlı tutulacaktır. PROJENİN HEDEFLERİ 1 - Öğrencilerin kütüphaneyi ve sınıfları etkin şekilde kullanabilmeleri 2-Öğrencilerimizi orta ve üst düzey kitap okuru seviyesine yükseltmek 3-Kütüphanecilik kulübüne işlerlik kazandırmak 4-Hiç okuma alışkanlığı olmayan veya zayıf olan öğrencilerimizi orta ve üst düzey okuyucu seviyesine yükseltmek.


Projenin Uygulama Adımları:

Proje Etkinlikleri1

1-20 DK

Her gün farklı saatlerde pazartesi 1.saat, salı 2.saat gibi dönüşümlü olarak 20 dakika kitap okunacak. 

Kitap Kurdu 

Her hafta en çok okuyan öğrenci belirlenecek. Düzenlenen "Haftanın Kitap Kurdu" belgesi cuma günü bayrak töreninden önce öğrenciye takdim edilecek ve hafta boyunca sırasının ön tarafında sergilenecek. 

Kitap Özeti Defteri 

Her öğrencinin bir kitap özeti defteri olacak. Okuduğu kitapların özetlerini bu deftere yazacak. 

Dinliyorum

Öğretmen seçtiği bir kitaptan ders içerisinde ilginç bulduğu ya da dikkat çekici bir bölümü okuyacak. Henüz okumaya başlamayan öğrencilere uygulanacak bu etkinlikte kuralına uygun olacak okuma faaliyetine karşı ilgi uyandırıp öğrencilerin etkin dinlemelerini sağlanır. 

Kumbaram

Öğrenciler biriktirdikleri harçlıkları ile kitap alma zevki kazandırmak için yapılacak bir etkinliktir. Biriktirdikleri paralarla kitabı alıp sahiplenip istekle okumaları sağlanır. 

Benim Kahramanım

Öğrenci okuduğu kitabın kahramanına ait örnek davranışları iyi huylarını anlatacak. 

 


Projenin Çıktıları:

Alıştırmalar

1-4.sınıflar arasında resimli kitaplarla görsel okuma yaptırılarak başlanan alıştırmalar sayfa sayısı gittikçe artan kitaplar şeklinde devam edecek.

Bahçede Okuyorum

Kütüphanesi haftası ve benzeri günlerde havaların güzel olduğu zamanlarda halkın ilgisini kitaba çekmek temiz hava ve mekanlarda kitap okunacak.

Kitabımdan Sözler

Öğrencilerin kitapları daha dikkatli okumalarını sağlamak amacıyla okuduğu kitaptan beğendikleri sözler okul panosunda sergilenecek.

Okuyan Artvin

Projemizin yanında Artvin projesine de devam edilecek. 


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

15 Temmuz Şehitler Ortaokulu - Borçka / Artvin

Bahar Yamaner

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image