HIZLI OKUMANIN BASİT BİR YOLU (TÜBİTAK 4006)

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

01 Mart 2022 - 13 Mayıs 2022


Projenin Uygulandığı Yer:

Ahmet Fevzi Ortaokulu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Ahmet Fevzi Ortaokulu - Şavşat / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Canan Güngüt


Projenin Amacı:

PROJENİN AMACI Acaba bir parça çikolata yedikten sonra okuma hızımız artar mı? \'Çikolatanın bize verdiği mutluluk okuma hızımızı nasıl etkiler?\' sorusuna cevap bulmak için yola çıktık. Aslında merak ettiğimiz şey mutluyken daha mı hızlı okuruz? Bunun en kolay yolu ise serotonin hormonunu çikolata ile yükseltmek.


Projenin Uygulama Adımları:

PROJE YÖNTEMİ

Çalışma ekibinin oluşturulması. Tüketilecek çikolatanın seçimi (Sağlıklı olması, kalori ve süt oranı, öğrencilerin tercihi, tüketim miktarı). Uygulama saatinin ve uygulama standardının kararlaştırılması. Okuma süresinin kararlaştırılması. Uygulama tekrar gün sayısının belirlenmesi. Örneklemin alınması. Okunan kelime sayısı istatistiklerinin tutulması. Uygulamaya katılacak öğrencilerle okudukları kelime sayısının gerçeğe uygun olmasının önemini paylaşmak. Seviyeye uygun okuma metinlerinin belirlenmesi.


Projenin Maliyeti:

200,00 TL


Projenin Çıktıları:

BEKLENEN SONUÇ

Öğrencilerin okuma alışkanlıkları olması gereken ve beklenen seviyenin altındadır. Bilişsel sorular da hızlı okuma ve hızlı anlama becerierini ölçmeye dayalıdır. Öyle ki; öğrenciler uzun metinler halinde karşılaştıkları sorulardan kaçınmakta ve bu sorulara önyargılı yaklaşmaktadırlar. Bunun üzerine bu denli önemli olan okumayı nasıl hızlandıracağımızı düşündük. Çikolatanın olumlu etkisinin burada da işe yarayıp yaramayacağını merak ettik. Bu çalışmayla öğrencilerin çikolata tükettikten sonra yapacakları okumada çikolata tüketmeden yapacakları okumaya oranla daha çok kelime okuyacakları varsayılmıştır. Sonuçlar düşündüğümüz gibi ise dikkatimizin dağıldığı sınav anında küçük bir çikolata parçası imdadımıza yetişebilir.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Ahmet Fevzi Ortaokulu - Şavşat / Artvin

Canan Güngüt

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image