HEP BİRLİKTE EĞİTİMLE ENGELLERİ AŞIYORUZ(HEBAŞ) PROJESİ

news-details
Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

01 Aralık 2021 - 01 Haziran 2022


Projenin Uygulandığı Yer:

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin COVİD kapsamında uygun gördüğü eğitim/konferans salonu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi - Merkez / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Pınar Keskin


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Recep Mesut Genç

Projenin Amacı:

Artvin ilçelerinin uzak oluşu ve velilerin Artvin il merkezine gelerek Artvin RAM tarafından merkezde uygulanan Aile Eğitimi programlarına katılmakta yaşayacağı güçlükler göz önüne alınmış bu nedenle aile eğitiminin ilçelere gidilerek yerinde yapılmasına ve bu ilçelerde eğitim gören özel gereksinimli çocuk ve bireylerin ebeveynlerine özel eğitim hakkında bilgilendirme yapılarak çocuğunu daha iyi tanımalarını sağlamak, çocuğunun gereksinim ve yeterliliklerinin farkında olmalarını sağlamak, yurtiçi ve yurt dışı verilen özel eğitim hizmetlerinin ve kapsamının farkına varmalarını sağlamak amacıyla eğitim planlanmıştır.


Projenin Uygulama Adımları:

Aile eğitimi kapsamında;

1- Avrupa’da özel anne babalara yönelik özel eğitim uygulamaları

2-Özel gereksinimli çocuğun destek çevresi

3-Özel çocuğun eğitiminde ailenin rolü
4-Ebeveyn olarak yaptığımız hatalı davranışlar
5-Yardım tuzağı ve eleştiri tuzağı
6-Problem davranışlara olan etkimiz

 Konularında ayda bir kez olmak üzere eğitim planlanmıştır. Her ay bir ilçeye gidilerek ilçedeki eğitim kurumlarında öğrenim gören özel gereksinimli çocuk/bireylerin ebeveynlerine yüzyüze eğitim verilecektir.

 


Projenin Çıktıları:

Planlanan aile eğitimi ile özel gereksinimli çocuk ya da bireye sahip ebeveynlerin çocuğu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalarını, çocuğunun yeterlilik ve gereksinimlerine yönelik en uygun eğitim yöntemlerinin ve iletişim becerilerinin farkına varmalarını sağlamaktır. Ayrıca ebeveynlerin özel eğitim konusunda bilgi sahibi olarak bu konudaki hak ve sorumluluklarının farkına varmalarını sağlamak, Avrupa’da özel anne babalara yönelik özel eğitim uygulamaları hakkında bilgilenmelerine fırsat vermek ve ildeki kurum/kuruluşların özel eğitim alanı ile ilgili işleyişleri hakkında ebeveynlerin bilgi sahibi olmalarını amaçlamaktır. Verilen Aile eğitimi sayesinde ebeveyn çocuğu ile daha etkili ve verimli iletişim yollarını kullanma becerisi geliştirecek çocuğunun eğitimine doğru ve aktif katılma yöntemlerini de öğrenebilecektir.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi - Merkez / Artvin

Pınar Keskin

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image