HAYATIMIZ MATEMATİK

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

22 Mart 2021 - 02 Temmuz 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

Sınıf


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Hopa Vatan Anaokulu - Hopa / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Cansu Topaloğlu


Projenin Amacı:

-Küçüklükten bu yana matematiğe karşı duyulan korkunun yerini sempati hatta sevgiye bırakması. -Aslında farketmeden hayatımızın her alanında matematiği kullandığımızı çocuklarımıza göstermek. -Örüntü, Para hesabı, sıralama, sınıflama, gruplama ve karşılaştırma gibi pek çok konunun matematiğin bir basamağı olması sebebi ile bu kazanımların pekiştirilmesi.


Projenin Uygulama Adımları:

1. Matematik nedir, nerelerde kullanılır, gerekli midir? Soruları ile ve ardından hazırlanan görseller ve slaytlar ile konuya ısınma ve matematik ile tanışma.

2. Her rakam bir hikaye sloganıyla rakamları hikayelerle öğretme.

3. Eşleştirme, sayma, sıralama, sınıflama, karşılaştırma, gruplama, örüntü, toplama-çıkarma gibi çalışmaların haftalık program şeklinde ve yaşlarına uygun düzeyde sıraya koyulması ve etkinliklerin planlanması (matematiğin, akla gelebilecek tüm etkinliklere kaynaştırılmasına özen gösterilmesi önemlidir ve kesinlikle önyargıyı kıracaktır)

4. Ritim çalışmalarının da aslında matematiğin bir uygulanma biçimi olduğunun anlataması ve sık sık ritim çalışmalarına yer verilmesi.

5. Drama ve örnek olay yöntemleri ile problem durumları verilerek beraberce çözüm bulunması ve canlandırılarak eğlenceli hale getirilmesi.

6. Veliler ve çocuklar ile beraber proje sonu değerlendirme toplantısı yapılması.


Projenin Çıktıları:

Matematiğe karşı önyargısı olmayan, matematikten korkmayan, aksine seven çocuklar.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Hopa Vatan Anaokulu - Hopa / Artvin

Cansu Topaloğlu

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image