DEYİMLERİ CANLI CANLI ANLATIYOR

news-details
Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

17 Mart 2021 - 18 Mart 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

Artvin Hopa Karadeniz Ortaokulu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Karadeniz Ortaokulu - Hopa / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Münevver Odabaşı


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Zühal Uğur

Projenin Amacı:

Deyimlerin dilimize nasıl yerleştiğini, günümüzdeki kullanım amacımızın çıkış hikâyesine uygun olup olmadığını ortaya koymak. Güzel Türkçemizi tanımak ve tanıtmak. Genç kuşakların deyimlerin daha sık kullanmalarını sağlamak. Bunun için seçmiş olduğumuz deyimlerin çıkış hikâyelerini canlandırarak farkındalık yaratmak. Ayrıca kültürel gelişim ile dil gelişiminin birlikte ilerlediğini ortaya koymak.


Projenin Uygulama Adımları:

Milli ve kültürel değerlerimizi canlandırıp, dilin halkın yaşayışının birebir ürünü olduğunu ortaya koyan deyimlerimizin çıkış hikâyeleri internetten ve bazı kaynaklardan araştırılacak. Kaynaklardan belirlediğimiz deyimlerin hikâyeleri sentezlenerek içlerinden üç tanesi seçilecek. Seçilen bu deyimlerin ayrıca üç boyutlu maketleri hazırlanacak. Canlandırılan deyim maketi ile birlikte sunulacak. Canlandırılan deyimler ve sunulan maketlerin özellikle soyut öğrenmede güçlük çeken öğrenciler için ne kadar akılda kalıp kalmadığı ile ilgili sorular sorulacak.


Projenin Çıktıları:

Bu proje sonunda öğrenciler gerek eğitim döneminde gerek günlük hayatta kullandıkları deyimlerin yaşanmış olaylar sonucu çıktığını öğrenecek. Deyimlerin çıkış hikâyelerinin canlandırılıp üç boyutlu maketleriyle sunulması öğrencilerin hayal dünyasını geliştirecek. Hikâyelerin internet ortamında ve bazı kaynaklardan araştırma yapılarak öğrenilmesi öğrencilerin araştırma inceleme yönlerini geliştirecek. Deyimlerin hikâyelerin canlandırılması ve üç boyutlu maketlerinin hazırlanması öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenme sürecine dâhil olmalarını sağlayarak öğretimi eğlenceli hale getirecek. Üç boyutlu deyim görsellerinin hazırlanması görsel zekâyı geliştirecek.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Karadeniz Ortaokulu - Hopa / Artvin

Münevver Odabaşı

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image