BÜYÜK HAYALLER KÜÇÜK YAZARLAR ETWİNNİNG PROJESİ

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

01 Eylül 2020 - 15 Haziran 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

OKULLAR


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Cumhuriyet İlkokulu - Borçka / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Gülümser Balci


Projenin Amacı:

Ezberci eğitimin yerine, üreticilik, yaratıcılık 21.yüzyıl çağdaş öğretim anlayışının temelini oluşturmaktadır.21. yüzyıl öğrencilerine bilgiyle birlikte ve belki de bilgiden daha çok, farklı beceriler de kazandırması gereğinden söz edilmektedir. “Yaratıcılık” da bu becerilerden biridir.İletişimin oldukça önemli olduğu çağımızda, duygularımız ve düşüncelerimizle, birden çok kişiye erişmek ve İyi bir iletişim için söz kadar yazıya da gereksinim duyarız. Geleneksel çalışmalar, öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmek yerine onları özgünlükten uzaklaştırmakta ve öğrencilerin hayal gücü, yaratıcılığı, yazma becerisi gelişememektedir. Yaratıcı yazı etkinlikleri özgün, akıcı, ilgi çekici bir şekilde duygu ve düşüncelerini ortaya koymalarını sağlamaktır. Öğrencilerin kendi fikirlerini özgürce dile getirmelerini sağlarken bir yandan da onların başka insanların duygu ve düşüncelerine saygı gösterme ve onları kabul etme alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olacaktır.


Projenin Uygulama Adımları:

Öğrencilerimizin düş gücünü harekete geçirerek, yazı çalışmalarını oyunlaştırarak yaratıcılıklarını geliştirmek, Türkçe'mizi kurallara uygun doğru ve düzgün şekilde yazma becerilerini geliştirmek, yazma ve üretmedeki yaratıcı yeteneğini ortaya çıkarmak, özgün, akıcı, ilgi çekici bir şekilde duygu ve düşüncelerini ortaya koyacak etkinliklerle dil gelişimlerini desteklemek, kelime hazinesini geliştirmek, yaratıcı yazı etkinlikleri öğrencilerin kendi fikirlerini özgürce dile getirmelerini sağlarken bir yandan da onların başka insanların duygu ve düşüncelerine saygı gösterme ve onları kabul etme alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olmak, sosyal amaçlı etkinliklerle iletişim becerilerini geliştirmek, 21.yüzyıl medya okur yazarlığı becerilerini geliştirmek, ayrıca, görüp izlediklerini, dinlediklerini, okuduklarını, incelediklerini ve düşündüklerini, tasarladıklarını söz ya da yazı ile doğru ve amaca uygun olarak anlatma beceri ve alışkanlığı kazandırmak hedeflerimiz ile yola çıkıyoruz.


Projenin Çıktıları:

Öğrencilerimiz;  hayal gücüne dayalı olarak ve yaratıcı düşünceyi kullanarak özgün ürünler ortaya çıkaracak , e kitaplar, e dergiler oluşturacaklar. Sınıfça ortak bir kitap oluşturarak yıl sonunda basımını yapılacak ve imza günü düzenlenecektir. Proje için bir mobil uygulaması oluşturulup, öğrencilerin yazdıkları  özgün kitapların ve yaratıcı eğitim oyunlarının tüm çocuklara ulaştırılması sağlanacaktır. Yıl sonunda bir proje dergisi oluşturulacak ve basımı dağıtımı yapılacaktır. Şehirler arası gezerek öğrencilerin örüntü şeklinde devam edecekleri Şehirler arası hikaye kitabımız,Ekim ayında başlayıp Haziran ayında tamamlanacak, basımı ve dağıtımı yapılacaktır.

 Geleneksel çalışmalar yerine, öğrencilerin yazma becerilerini geliştiren yaratıcı yazı etkinlikleriyle , kendi fikirlerini özgürce dile getirmelerini sağlayacağız. Öğrenciler yazarlarla buluşturulacak, söyleşiler düzenleyecek ve öğrencilere yazmayı sevdireceğiz.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Cumhuriyet İlkokulu - Borçka / Artvin

Gülümser Balci

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image