Bir Pirinç Kaç Gram

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

02 Mayıs 2022 - 31 Mayıs 2022


Projenin Uygulandığı Yer:

Okul


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Darıca Ortaokulu - Yusufeli / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Kübra Tuğrul


Projenin Amacı:

Projemizin amacı Çok büyük ve çok küçük sayıların matematikte sadece bir konu olmadığını görüp bu sayıların günlük hayat karşılıklarını fark etmektir. Bu gizemli sayılar arasında dönüşüm yaparken somut veriler kullanarak kalıcılık sağlamaktır. Ayrıca çok büyük ve çok küçük sayıları bilimsel gösterilmede ifade edebilmektir.


Projenin Uygulama Adımları:

Günlük hayatın birçok alanında çok büyük ve çok küçük sayıları sıklıkla kullanıyoruz ama bu durumun farkında değiliz. Somut veriler içeren bu konuyu ders sırasında soyut algılayabiliyoruz.  Bu verileri somutlaştırmaya karar verdik. Bunun içinde bu sayıları nerelerde kullanabileceğimizi tespit ettik. Bu sayılara ulaşmak için pirinç tanelerini kullanacağız. Her 100 gram pirinç içerisinde ortalama kaç adet pirinç olduğunu tespit edeceğiz. Sonra 100 gramı bulduğumuz pirinç adedine böleceğiz. Her bir pirinç tanesinin kaç gram geldiğini bulacağız. Bulduğumuz kütleleri ton, kilogram ve miligram cinsinden ifade edeceğiz. Bulduğumuz bu çok küçük ve çok büyük sayıların bilimsel gösterimini yapacağız.


Projenin Maliyeti:

50,00 TL


Projenin Çıktıları:

100 gramda çalıştığımız için 100’ü 100 gram içerisinde bulunan pirinç adedine böldüğümüzde 1 pirinç tanesinin kütlesini bulmuş olacağız bu sonuç bizim derslerde kullandığımız çok büyük ve çok küçük sayılar kapsamında olacak. Bulduğumuz bu sayıları bilimsel gösterimle ifade edeceğiz. Dönüşümler ve ifadeler yapılırken bu sayıların somut veriler olduğunu fark edeceğiz.  Bize çok uzak gelen bu gizemli sayıları kendimiz oluşturmuş olacağız ve yakından tanıyacağız.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Darıca Ortaokulu - Yusufeli / Artvin

Kübra Tuğrul

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image