AŞIKLAR SOFRASINDA MİNİK YARENLER PROJESİ (ASMİYAP)

news-details
Değerler Eğitimi ve Medeniyet Bilinci

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

12 Eylül 2022 - 20 Ocak 2023


Projenin Uygulandığı Yer:

Dereiçi Ortaokulu-Yusfeli/ARTVİN


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Dereiçi Ortaokulu - Yusufeli / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Mehmet Çetin


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Fatma Büşra Özdemir

Projenin Amacı:

1. Türk milletinin özüne ve hamuruna yerleşmiş aşıklık ve yarenlik geleneği daha yakından tanımak. 2. Aşık ve yarenlerin milli-manevi değerleri şiir, deyiş ve türkülerinde nasıl işlediğini anlamak. 3. Türkün öz vatanından çıkan öz müzik unsurlarını tanımak ve aşinalık kazandırmak. 4. Aşık ve yarenlik geleneğindeki erdem, fazilet ve tasavvufi değerleri idrak etmek. 5. Anadolu’nun inancındaki saflığını, sözündeki duruluğunu, gönlündeki sevgisini, yaşamındaki kardeşliğini, ahilik ve fütüvvet ilkelerindeki adabı anlamak ve hayata yansıtmak. 6. Davet edilen veliler ile öğrenciler arasında geçmişten geleceğe bir kültür bağı kurmak.


Projenin Uygulama Adımları:

Eylül: Proje tanıtımın yapılması, proje yürütücülerin tanışması, proje gönüllü öğrencilerin seçimi ve Twinpace üyeliklerinin tanımlanması, logo, slogan ve afiş tasarımı.

Ekim: Öğrencilerin aşıklık ve yarenlik hakkında hazırlanan ön-teste sokulması, iki haftada bir aşık sofrasında buluşulması. 

Kasım: İki haftada bir aşık sofrasında buluşulması ve önceden belirlenen aşıkların şiirlerinin ve bestelerinin işlenmesi.

Aralık: İki haftada bir aşık sofrasında buluşulması ve önceden belirlenen aşıkların şiirlerinin ve bestelerinin işlenmesi.

Ocak: İki haftada bir aşık sofrasında buluşulması ve önceden belirlenen aşıkların şiirlerinin ve bestelerinin işlenmesi, öğrencilerin aşıklık ve yarenlik hakkında hazırlanan son-teste sokulması, elde edilen verilen analizinin raporlaştırılması.


Projenin Çıktıları:

1. Aşıklık ve yarenlik geleneği daha yakından tanınmış olacaktır.

2. Aşık ve yarenlerin milli-manevi değerleri şiir, deyiş ve türkülerinde nasıl işlediğini anlaşılacaktır.

3. Türkün öz vatanından çıkan öz müzik unsurlarını tanınacaktır.

4. Erdem, fazilet ve tasavvufi değerleri idrak dilecektir.

5. Anadolu’nun inancındaki saflığını, sözündeki duruluğunu, gönlündeki sevgisini, yaşamındaki kardeşliğini, ahilik ve fütüvvet ilkelerindeki adabı anlaşılacak ve hayata yansıtılacaktır.   

6. Davet edilen veliler ile öğrenciler arasında geçmişten geleceğe bir kültür bağı kurulacaktır.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Dereiçi Ortaokulu - Yusufeli / Artvin

Mehmet Çetin

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image