ARTVİN RAM EVLERİNİZE KONUK OLUYOR

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

01 Aralık 2020 - 31 Mart 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

Artvin İl Geneli


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi - Merkez / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Devrim Özbayrak


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Mesut Genç

Projenin Amacı:

Projemizin temel amacı; Artvin ilinde rehberlik ve özel eğitim alanlarında belirlenen ihtiyaçlara yönelik il genelindeki tüm öğrenci, öğretmen, veli ve idarecilere geniş kapsamlı çevrimiçi eğitimler düzenleyerek katılımcıların kişisel ve mesleki gelişimine katkı sunmaktır.


Projenin Uygulama Adımları:

     Proje hazırlık aşamasında Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi öncelikle kurum içi toplantı yaparak il genelinde uygulanan RİBA sonuçlarını değerlendirmiştir. Sonrasında Özel Eğitim ve Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanların Mesleki Paylaşım ve Koordinasyon toplantılarında, veli ve öğrenci seminerlerinde talep edilen eğitim konularını belirlemiştir. Belirlenen konularda ilimizde eğitim vermeleri için ülkemizdeki alanlarında uzman eğitimciler ile iletişime geçilerek faaliyet planlı hazırlanmıştır. “ Artvin Ram Evlerinize Konuk Oluyor” Projesinin Aralık, Ocak, Şubat, Mart aylarının son haftaları 4 oturum olarak yapılması planlanmıştır. Bu doğrultuda her ay için eğitim planları hazırlanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünden resmi onay yazısı alınarak okul ve kurumlara gerekli duyurular yapılmıştır.

Projenin Uygulama Adımları:

1.      Artvin ilinin Rehberlik ve Özel Eğitim alanlarındaki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi

2.     Konuşmacı ve akademisyenlerin belirlenmesi,

3.     Artvin genelinde katılımcılara eğitimlerin duyurulması  

4.        Eğitimlerin çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesi


Projenin Çıktıları:

 

Oturumların ilk ayağı olan Aralık ayında gerçekleştirilen eğitimler sonucunda “Özel Eğitim” alanında 1 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 40 kişidir. “Rehberlik Ve Psikolojik Danışma” alanında 5 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 433 kişidir. Eğitimlerin genel toplamında 473 katılımcıya ulaşılmıştır.

        Oturumların ikinci ayağı olan Ocak ayında gerçekleştirilen eğitimler neticesinde “Özel Eğitim” alanında 1 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 200 kişidir. “Rehberlik Ve Psikolojik Danışma” alanında 5 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 587 kişidir. Eğitimlerin genel toplamında 787 katılımcıya ulaşılmıştır.

        Oturumların üçüncü ayağı olan Şubat oturumunda gerçekleştirilen eğitimler sonucunda “Özel Eğitim” alanında 2 eğitim planlanmıştır.  Ulaşılan katılımcı sayısı 70 kişidir. “Rehberlik Ve Psikolojik Danışma” alanında 4 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 344 kişidir. Eğitimlerin genel toplamında 414 katılımcıya ulaşılmıştır.

        Oturumların dördüncü ve son ayağı olan Mart ayı oturumunda gerçekleştirilen eğitimler neticesinde “Özel Eğitim” alanında 3 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 277 kişidir. “Rehberlik Ve Psikolojik Danışma” alanında 3 eğitim planlanmıştır. Ulaşılan katılımcı sayısı 473 kişidir. Eğitimlerin genel toplamında 750 katılımcıya ulaşılmıştır.

      Aralık, Ocak, Şubat, Mart aylarında verilen eğitimlere katılan toplam katılımcı sayısı 2424 kişidir.

   

      İl genelinde paydaşlarla işbirliği yapılarak gerçekleştirilen il ihtiyaç analizleri sonucunda belirlenen konular doğrultusunda yapılan eğitimlerin daha faydalı olduğu görülmüştür. Katılımcıların gönüllülük esasına dayalı olarak eğitimlere katılması, paylaşımların verimini artırmıştır. Ayrıca eğitimlerin planlaması aşamasında saatlerin katılımcıların istekleri doğrultusunda hazırlanması gerektiği düşünülmektedir. Verilen eğitimler sayesinde eğitimcilerin, anne babaların ve öğrencilerin teknolojiyi zamanla daha etkili ve verimli kullandıkları tespit edilmiştir.

 


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Artvin Rehberlik ve Araştırma Merkezi - Merkez / Artvin

Devrim Özbayrak

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image