ARAŞTIRIYORUM,ÖĞRENİYORUM,TANIYORUM PROJESİ

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

04 Ekim 2021 - 21 Ocak 2022


Projenin Uygulandığı Yer:

sınıflar


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Yunus Emre Anaokulu - Hopa / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Gülçin Kök


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Hatice Karataş

Projenin Amacı:

- Ailelerin ve öğrencilerin azalan iletişim ve etkileşimi arttırmak, ailelere çocuklarıyla etkin iletişim kurmaları konusunda bilgiler vererek bilinçlendirmek. - Teknolojinin 0-6 yaş çocuklarını bilişsel anlamda olumsuz etkilediği günümüz toplumunda bu etkiyi daha aza indirgenmesi sağlamak, teknolojinin doğru kullanımı ve yararları hakkında velileri bilinçlendirmek, bilgilendirmek. - Aile -çocuk işbirliğini içerisinde özgün çalışmalar yapmasını sağlamak, - Çocukların yaparak yaşayarak öğrenmelerine, yeni deneyimler kazanmalarına imkân sağlamak, - Çocukların öğrenme heyecanlarını kuvvetlendirmek, - Öğrencileri hazır materyallerden uzaklaştırarak yaratıcı fikirler oluşturmasını küçük yaşta sağlayabilmek için proje amaçlarımızdır.


Projenin Uygulama Adımları:

  Araştırıyorum – Tanıtıyorum – Öğreniyorum Projesi

 Pazartesi:

·        İnsanlığa, bilime topluma çevreye önemli bir eser bırakmış, bizler değerli bilgi, deneyim yetenekleriyle değerli miras bırakan örnek insanlardan birini seçip öğrencimizin sınıfta tanıtmasını istiyoruz. (Atatürk, Barış Manço, Newton, Adile Naşit, Kemal Sunal, Mevlana, Yunus Emre, Aziz Sancar, Zihni Derin vb. ) 

Salı: Deney Günü

·         Çocuğunuzla seçeceğiniz bir deneyi, evde birlikte deneyimlemenizi ve malzemeleriyle birlikte okula öğrencimizin deneyi arkadaşlarına deneyini uygulamasını rica ediyoruz.

ÇARŞAMBA = Bana Hikâye Okur Musun? Projesi

·         Salı günü okulda çocuklara vereceğimiz kitabı çocuğunuza okumanızı, birlikte kitabı özümsemenizi, Çarşamba günü kitabını arkadaşlarını anlatmasını rica ediyoruz.

PERŞEMBE = Oyun Oynatıyorum

·         Evde çocuk ve velinin birlikte seçtiği bir oyunu okulda arkadaşlarına oynatmasını rica ediyoruz.

CUMA = Paylaşım Günü

·         Paylaşmanın önemini vurgulayan bu günde velilerimize evde yapacakları tatlı, tuzlu bir yiyeceği arkadaşlarına ikram etmesini istiyoruz.


Projenin Çıktıları:

 

ARAŞTIRIYORUM- TANIYORUM- ÖĞRENİYORUM-PROESİ

 

Projenin hedefleri

-     Ailelerin ve öğrencilerin azalan iletişim ve etkileşimi arttırmak, ailelere çocuklarıyla etkin iletişim kurmaları konusunda bilgiler vererek bilinçlendirmek.

-     Teknolojinin 0-6 yaş çocuklarını bilişsel anlamda olumsuz etkilediği günümüz toplumunda bu etkiyi daha aza indirgenmesi sağlamak, teknolojinin doğru kullanımı ve yararları hakkında velileri bilinçlendirmek, bilgilendirmek.

-     Aile -çocuk işbirliğini içerisinde özgün çalışmalar yapmasını sağlamak,

-     Çocukların yaparak yaşayarak öğrenmelerine, yeni deneyimler kazanmalarına imkân sağlamak,

-     Çocukların öğrenme heyecanlarını kuvvetlendirmek,

-     Öğrencileri hazır materyallerden uzaklaştırarak yaratıcı fikirler oluşturmasını küçük yaşta sağlayabilmek için proje amaçlarımızdır.

 

 

 

ARAŞTIRIYORUM- TANIYORUM- ÖĞRENİYORUM-PROESİ

Yol haritası

 

 Pazartesi:   Araştırıyorum – Tanıtıyorum – Öğreniyorum

·        İnsanlığa, bilime topluma çevreye önemli bir eser bırakmış, bizler değerli bilgi, deneyim yetenekleriyle değerli miras bırakan örnek insanlardan birini seçip öğrencimizin sınıfta tanıtmasını istiyoruz. (Atatürk, Barış Manço, Newton, Adile Naşit, Kemal Sunal, Mevlana, Yunus Emre, Aziz Sancar, Zihni Derin vb. ) 

Salı: Deney Günü

·         Çocuğunuzla seçeceğiniz bir deneyi, evde birlikte deneyimlemenizi ve malzemeleriyle birlikte okula öğrencimizin deneyi arkadaşlarına deneyini uygulamasını rica ediyoruz.

ÇARŞAMBA = Bana Hikâye Okur Musun? Projesi

·         Salı günü okulda çocuklara vereceğimiz kitabı çocuğunuza okumanızı, birlikte kitabı özümsemenizi, Çarşamba günü kitabını arkadaşlarını anlatmasını rica ediyoruz.

PERŞEMBE = Oyun Oynatıyorum

·         Evde çocuk ve velinin birlikte seçtiği bir oyunu okulda arkadaşlarına oynatmasını rica ediyoruz.

CUMA = Paylaşım Günü

·         Paylaşmanın önemini vurgulayan bu günde velilerimize yevde yapacakları tatlı, tuzlu bir yiyeceği arkadaşlarına ikram etmesini istiyoruz.

           

 


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Yunus Emre Anaokulu - Hopa / Artvin

Gülçin Kök

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image