All the World is a Stage

news-details
Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

01 Ekim 2020 - 30 Eylül 2022


Projenin Uygulandığı Yer:

6 ortaklı bu projede:YAVUZ SELİM ORTAOKULU Turkey,ESCOLA SECUNDÁRIA DE EMÍDIO NAVARRO Portugal,OOU JOAKIM KRCHOVSKI Kriva Palanka The Republic of North Macedonia,Scoala Gimnaziala \"Mihai Viteazul\" Craiova Romania,scuola media BOSCO-NETTI Italy


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Yavuz Selim Ortaokulu - Hopa / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Sultan Yenigül


Projenin Amacı:

virtualize Ka229 project; - as it will be done in English the project will develop the needed English skills of participants (writing articles, inherent communication with the other partner schools, ...) - Will hold and document the summary of the observations, experiences and good examples; - Develop critical thinking; - Improve the feelings of empathy; - Educate self-confident social individuals; - Strengthening the local, regional, European and social identity Drama etkinlikleri ile Öğrencinin hedef dilde kendisini geliştirmesini sağlamak.Bu proje bir Erasmus KA229 okul ortaklığı projesi olup ,ortak ülkelerden 4 öğrenci ve 2 öğretmenin hareketliliğiyle ev sahibi olan ülkede tiyatro sahneliyecektir.Öğrencilerimiz partner ülkelerdeki öğrencilerle sahneye çıkma heyecanını yaşayacak ve tüm bu süreçte dil becerisini geliştirecek,farklı kültürleri tanıyacak ve kendi kültürünü de tanıtacaktır.Bunun yanısıra proje kritik düşünmeyi,empati duygusunu geliştirmeyi,kendine güvenen sosyal bireyler eğitmeyi,yerel,bölgesel,Avrupa sosyal kimliğini geliştirmeyi hedeflemektedir.


Projenin Uygulama Adımları:

Bu projeyle paralel bir etwinning projesi de ortaklarla oluşturulmuş böylece projedeki ortaklar dışında da diğer okullara ulaşılması hedeflenmiştir.yabancı dilde kullanılan teknik ve materyallerin paylaşılması sağlanacaktır.öğrencilerin başarıları,tecrübeleri,yabancı dil eğitiminde drama uygulamasının iyi örnekleri  bu twinspace de yayınlanacak ve paylaşılacaktır.Tüm partner okullar yapılan görev dağılımına uygun olarak sorumluluklarını yerine getirecek ve bu alanlarda daha az tecrübeliler diğerleriyle işbirliği yaparak projenin tüm adımlarını gerçekleştirecektir.Tüm partnerler okullarını ve daha önceki projelerini tanıtacak ve okul derslerinde bunları nasıl uygulanacağını anlatacaktır.

Our KA229 form predicts the usage of eTwinning as common support to activities held and secure exchange of practices and the develop of eTwinning competences among all partners We will have the chance to see some materials and new techniques and methods used in teaching the target language. The students' accomplishments, experiences, good examples of using drama in language classes will be displayed and shared in this project. The partners who are less experienced will cooperate with the others and manage actives that are demanded according to KA229 form. They will fulfill their responsibilities on time. The organizations will introduce their schools and previous projects and tell how they all can implement them to their school subjects.


Projenin Çıktıları:

Students will publish photos, posters, drawings or movies created in a safe environment. All the products and results of their work and cooperation will
be seen and admired by their schoolmates, parents, teachers. Evaluation techniques will be introduced to measure satisfaction/ expectations of guests.Thanks to these contacts students will get to know each other, admire each other's work, communicate on various ways to achieve the result needed, they will be able to comment the process of preparation, planning, allocating roles, even rehearse together the play that is supposed to be performed on stage at the hosting school.In result- the script will be prepared, props and costumes made/borrowed/organised, the stage fright could be overcome, language skills improved. These contacts could also be handy as an icebreaker, since teamwork enhances teenage contacts, improves their language skills and makes them forget about fears/ insecurities. ETwinning platform will virtualize the project.

Öğrencilerin yapmış olduğu tüm çalışmalar ve ürünler hem okulların web sayfasındahem projenin kendine ait web sitesinde hem de etwinning sayfasında yayınlanacaktır.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Yavuz Selim Ortaokulu - Hopa / Artvin

Sultan Yenigül

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image