Aile İlişkilerini Olumlu Etkileyen Sihirli Kutu

news-details
Toplum, Okul, Aile Çalışmaları

Projenin Başlama/Bitiş Tarihi:

17 Mart 2021 - 17 Mayıs 2021


Projenin Uygulandığı Yer:

Artvin Hopa Karadeniz Ortaokulu


Projeyi Düzenleyen Kurum:

Karadeniz Ortaokulu - Hopa / Artvin


Projenin Ana Koordinatörü:

Münevver Odabaşı


Projenin Diğer Koordinatörleri:

Güneş Demiral Karaşah

Projenin Amacı:

Teknoloji bağımlılığı, günümüzde insanların iletişim becerilerini engelleyen en önemli etkenlerdendir. Projenin amacı, ailelerin hep birlikte olabilecekleri uygun bir saati belirleyerek teknolojik cihazlardan uzaklaşıp verimli zaman geçirmelerini için çeşitli etkinlikler yapmaktır. Ayrıca aile bireylerinin bu etkinliklerini yaparken teknolojik aletlerinden uzaklaşmalarını sağlayacak bir kutu tasarlamaktır.


Projenin Uygulama Adımları:

           Projemiz için okulumuzdan beş kişilik bir öğrenci grubu oluşturulacaktır. Gruptaki her bir öğrenci teknolojik cihazlarını koyabilecekleri, dikkat çekici bir kutu tasarlayarak bu kutuyu ailesiyle birlikte etkinlik yapacakları odanın duvarına yerleştireceklerdir. Her bir öğrencinin ailesi, birlikte olabilecekleri zamanı belirleyerek bu zaman içerisinde yapabilecekleri etkinlikleri sıralayacaklardır.  Bu etkinlikler kitap okuma, zeka oyunları ve sohbet gibi içerisinde teknolojinin olmadığı herhangi bir etkinlik olabilir. Öğrenciler, etkinlik zamanı geldiğinde aile bireylerinin teknolojik cihazlarını kutuya bırakmalarını isteyecektir. Bu süreç ile başlayan bir saatlik zaman diliminde aile bireyleri, daha önceden belirlenen etkinliği birlikte yapacaktır. Yapılan etkinlik sonucunda öğrenciler, duygu ve düşüncelerini tarih belirterek bir kağıda yazıp bir zarfın içine koyarak aynı kutu içerisinde biriktirecektir. Bu etkinliği on beş gün boyunca tekrarlayacak olup on beş günün sonunda öğrencilerin zarflarındaki duygu ve düşüncelerinin grubun diğer öğrencileri ile paylaşmaları sağlanacaktır.


Projenin Çıktıları:

Yaptığımız proje çalışması ile günümüzde bağımlılığın neden olduğu iletişim sorunlarının kısmen de olsa çözülebileceğini düşünüyoruz. Ailelerin çocuklarla birlikte daha kaliteli zaman geçirmelerinin önemi hakkında bilinç uyandırabileceğimizi savunuyoruz. Bu etkinlik ile aile bireyleri birlikte geçirdikleri zaman diliminde teknolojinin esiri olduklarını ve birbirleri ile yeterince ilgilenmediklerini fark edeceklerdir.  Çocuklarının etkinlik sonunda duygu ve düşüncelerini okuyan ebeveynler belki de farkına varmadan çocuklarına ve kendilerine haksızlık yaptıklarını anlayacaklardır. Ayrıca öğrencilerin duygu ve düşünceleri okulumuzda bir köşede sergilenerek diğer öğrencilerin de etkinliğe dahil olmaları sağlanacaktır. Bu proje biraz daha kapsamlı olarak tüm okul öğrencileri ile de yapılabilir. Ve sonuçlar değerlendirilerek veliler ile paylaşılabilir. Basit bir materyalden oluşan etkinlik kutumuzun aile bireylerinin ilişkilerinin düzenlenmesinde sihirli bir kutu etkisi oluşturabileceğini düşünüyoruz.


Projenin Fotoğrafları/Videoları:

Projeyi sosyal medyada paylaşmak için tıklayın :

author

Karadeniz Ortaokulu - Hopa / Artvin

Münevver Odabaşı

0 Yorum

Yorum Yaz

CAPTCHA Image